توسعه مهارت‌های آموزش فنی و حرفه‌ای، سبب رشد اشتغال‌زایی در کردستان می‌شود

گۆڕان نیوز- سرپرست فرمانداری کامیاران گفت: توسعه مهارت‌های آموزش فنی و حرفه‌ای باعث پیشرفت و بروز اشتغال‌زایی در جامعه واستان کردستان می‌شود و تقویت بخش خصوصی و حمایت از آموزشگاه‌های آزاد و پیگیری برای جذب نیرو نیز باید مورد توجه اساسی قرار گیرد.

به گزارش گۆڕان نیوز، مراسم تقدیر  از مدال آوران “فرامرز صابری نژاد” دیپلم افتخار در رشته تاسیسات الکتریکی “امیررضایی ” مدال طلا در رشته صافکاری نوزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت مرحله کشوری با حضور مدیرکل آموزش فنی وحرفه‌ای استان کردستان و سرپرست فرمانداری کامیاران در شهرستان کامیاران برگزار شد.

افزایش توانمندی و ارتقای مهارت

مدیرکل فنی و حرفه ای کردستان در این مراسم عنوان کرد: باتوجه به اینکه آزمون‌های فنی و حرفه‌ای سراسری است قطعا افرادی که مدرک دریافت می‌کنند مهارت لازم را نیز دارند و می‌توانند در بازار کار، کسب درآمد کنند.

 فردین وکیلی گفت: حمایت همه جانبه از بخش خصوصی لازمه افزایش توانمندی و ارتقای مهارت در جهت ایجاد اشتغال جوانان در این شهرستان خواهد بود‌.

وی با اشاره به اینکه مدارک آموزشی فنی و حرفه‌ای در ۱۳۰ کشور دنیا قابل قبول است، تاکید کرد: باید آموزش‌های مهارتی استاندارد از کانال اصلی مراکز آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به مخاطبان ارائه شود.

تلاش در راستای تحقق شعار سال

سرپرست فرمانداری شهرستان کامیاران نیز در این دیدار گفت: با توجه به نامگذاری امسال با عنوان سال «تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» از سوی مقام معظم رهبری، تولید و اشتغال نقش بسیار مهمی در تحقق این شعار ایفا می‌کنند و چرخه‌های تولید و اقتصاد تولید، به یمن این نامگذاری روند بهتری پیدا می کنند.

وی تصریح کرد: اهمیت مهارت آموزی پشت میز نشینی نیست بلکه موتور محرکی  است که در بطن جامعه چرخ اقتصاد رابه حرکت در می آورد. و با تبدیل توان بالقوه به توان بالفعل وبرنامه ریزی این مهم انجام خواهد گرفت.

 شافعی افزود: توسعه مهارت‌های آموزش فنی و حرفه‌ای باعث پیشرفت و بروز اشتغال‌زایی در جامعه واستان کردستان می شود و تقویت بخش خصوصی و حمایت از آموزشگاه های آزاد وپیگیری برای جذب نیرو نیز باید مورد توجه اساسی قرار گیرد و ما هم در تلاشیم با همکاری وهمفکری  دانشگاه‌ها و اساتید این حوزه از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم برای بکارگیری مربیان تا روند بیشتر آموزش‌ها در آموزشگاه‌ها به شیوه کارگاهی و انسجام یافته و به سمت آموزش‌های دوگانه سوق داده شود.

کمبود مربی در مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای کامیاران

افشین خورشیدی ، رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان نیز در این دیدار با اذعان به اینکه کمبود مربی مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای کامیاران را با مشکل مواجه کرده، اظهار کرد: توسعه آموزش‌های مهارت‌محور متناسب با نیاز بازار جزو برنامه‌های اولویت‌دار در شهرستان بوده و خوشبختانه در این راستا مدرن‌ترین تجهیزات و ظرفیت‌های بسیار خوبی وجود دارد.

وی با بیان اینکه متأسفانه در حال حاضر مجوز جذب نیرو هم وجود ندارد، خواستار حمایت سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها در این خصوص شد و گفت: سازمان‌ها و دستگاه‌هایی با داشتن افراد متخصص می‌توانند در تأمین مربی مورد نیاز به آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان راکمک کنند.

خورشیدی در ادامه  به گزارش عملکرد مرکز آموزش فنی حرفه‌ای شهرستان کامیاران  عنوان کرد، در زمینه مهارت آموزی با زندان ،آموزش وپرورش … و ادارت ذیربط همکاری موثری صورت گرفته، بیان کرد: صدور مجوز  اموزشگاه در دولت جدید ظرف سه روز انجام گرفته است و یکی از مشکلات عدیده دیگر این مرکز سیستم گرمایشی است که خواستار رفع آن شد.

درپایان آموزشگاه آزاد فنی و حرفه‌ای “نورا “  “مرکز جوار کارگاهی تکثیر وپرورش آبزیان کوشا” با حضور مسئولان شهرستانی و مدیر کل فنی و حرفه‌ای استان کردستان افتتاح شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *